עסק משפחתי

עסק חברתי על פניו הוא עסק כמו כל העסקים, הוא מוכר שירותים או מוצרים , מעסיק עובדים, מתמודד עם תזרים מזומנים ובירוקרטיות ואינו יכול להתקיים ללא הכנסות ממכירות.

עכשיו תוסיפו לזה פרמטרים חברתיים למשל שהעובד הראשון בעסק הוא הבן של בעלת העסק והוא גם אוטיסט . נשמע מורכב?

לכבוד יום המשפחה ביקשנו לשמוע מטל בנסמן מה זה אומר להקים ולנהל בהצלחה,באנושיות ובמקצועיות

עסק חברתי -משפחתי .זרקור חברתי על טל בנסמן ו"החיות של דודו"

עידו בני הבכור – אובחן על הספקטרום האוטיסטי כשהיה בן שנתיים.

שנים דאגתי לעתידו וליום שבו יסיים את מערכת החינוך ויצא אל חייו הבוגרים. איך תראה השיגרה שלו, מה יעשה ואיך אשמור על החיוך שלו כדי שתמיד יהיה שמח ומאושר.

הרעיון להקים את החיות של דודו נולד כשעידו היה כבן 12. הוא צייר עשרות חיות צבעוניות מלאות רגש והבעה של שמחה. כאילו צייר דיוקנות עצמיים המשקפים את מצב רוחו התמידי.

החלטתי לשמור את הציורים כדי שיום אחד כשיגדל – אקים לו מפעל קטן של מוצרים עם ציורי החיות שלו. כבר אז ידעתי שלמפעל יקראו – החיות של דודו – כשם החיבה שלו בילדותו.

לא ידעתי אז שהמפעל הקטן שעליו חלמתי יהפוך יום אחד למפעל חיים ממש.


בשנת הלימודים האחרונה של עידו במערכת החינוך, רגע לפני שהוא יוצא לחיים ולעולם המציאות – התחלתי בהגשמת החלום הישן.

הקמתי את המיזם במטרה שיהווה מקור תעסוקה עבור עידו וחבריו להוסטל.

עד מהרה הפעילות גדלה והבנתי ש"המפעל הקטן" צריך מקום גדול לייצור ואריזה של כל ההזמנות הרבות שהחלו להגיע.

הקמתי מרכז תעסוקה בכפר סבא והתחלתי להעסיק חבר'ה בעלי צרכים מיוחדים, החלום שלי היה להקים מקום שיאסוף "נשמות אובדות" שלא השתלבו במעגל העבודה ולתת להם הזדמנות וכניסה "חלקה", לקבל הכשרה ושכר הוגן ולהוות עבורם מקום עבודה מכיל וקבוצה חברתית תומכת.

אני יכולה להגיד שהחלום הזה מתהווה כל הזמן (למרות הקורונה שקצת האטה את התכניות) אך את מה שלא יכולתי אפילו לדמיין כשהתחלתי לחלום על "החיות של דודו" הוא איך ועד כמה עידו יהיה מחובר לרעיון וייקח בו חלק. עידו שעד אז היה סגור מהעולם בבועתו הבלתי חדירה.


הפעם הראשונה שהבנתי שהצלחתי לחדור לבועה שלו היתה באותו יום משפחה שקבלתי מעידו מכתב בכתב ידו – " אמא- הכי אני אוהב את העבודות שאת מביאה אלינו לתעסוקה". זאת היתה הפעם הראשונה שעידו הביע תודה והכרה על משהו שעשיתי עבורו. הרגשתי שקבלתי מדליה מעידו.

עידו היה מחוייב מהרגע הראשון לכל משימה ובלט בחריצותו.

בזכות המיזם, עידו עשה פריצת דרך הכי משמעותית דוקא בחייו הבוגרים.

כשהקמתי את המרכז בכפר סבא, עידו החל לעבוד בו יום בשבוע ולחוות לראשונה בחייו את המשמעות של לעבוד במקום עבודה בשוק החופשי. הוא גילה את הכיף בלצאת להפסקת הצהריים לפאלפל מעבר לכביש ולשם כך היה מוכן ללמוד לחצות באופן עצמאי את הכביש ובהמשך גם לקנות לעצמו לראשונה משהו. לאט לאט עוד ועוד מיומנויות ויכולות עצמאיות התחזקו והופיעו ועידו של היום הוא הרבה יותר תקשורתי, מאושר ושמח ונהנה להיות סוג של "סלב". לראות את עידו כ"כ מאושר הביא אותי להמשיך ולפתח כל כישרון וכל פעילות שגורמת לו הנאה ומשפיעה על איכות חייו– כך התחלנו לפתח את "שעת סיפור חברתית עם דודו" – לעידו כשרון בימתי ויכולת לרתק ילדים ומבוגרים בדרך בה הוא מספר ושר ממיטב הקלאסיקות לילדים. אפילו בתקופת הקורונה עידו הצליח לעבור מסך "תרתי משמע" ולהעביר שעות סיפור דרך הזום שהפכו להצלחה גדולה. בפעילות זו, לצד התוכן, הוא ואחיו גיא, שמלווה אותו בשירה ובגיטרה, מעבירים לקהל הרבה מאוד מסרים בנושא חברות וקבלת השונה.


המסר שחשוב לי להעביר באמצעות הפעילות הזו היא שכל אדם על הספקטרום האוטיסטי הוא עולם ומלואו, שיש בהם כישרונות מופלאים ובלתי מוכרים. דרך הציורים והסיפורים של עידו אני פונה אל הלבבות של כל כך הרבה אנשים ומצרפת אותם למעגל החברים שלנו. אני מאמינה שהמודעות הזו תביא אותם להיות טובים ופתוחים לקבל את השונה בחברה הישראלית.היום זה ברור לי שכל מה שעשיתי בחיי הכין אותי להקמה של "החיות של דודו", החל מההורות המיוחדת (לעידו אח על הספקטרום בתפקוד גבוה ואחות קטנה שהפכה מהר מאוד לגדולה מבין שלשתם), דרך קריירה של שנים בחברות בינלאומיות בתפקידי ניהול צוותי מכירות, דרך יציאה לדרך עצמאית בעולם התיווך (כן! כן! עולם כ"כ אחר – אך גם בו הצלחתי להביא מעצמי את האנושיות לצד העסקיות) ועד הקמת מפעל חיי.


אני חושבת שההצלחה שלנו היא הסיפור שעומד מאחורי המיזם שהצליח לרגש ככ הרבה אנשים, לצד מוצרים יפים ומוקפדים שאין כמותם בשום מקום – לא במקרה הסלוגן שלנו הוא "מתנות חברתיות מחייכות" – החיוך של עידו משתקף בצבעוניות ובהבעה של החיות המתוקות שלו חיוך מדבק שגורם לכל מי שמקבל מתנה שלנו לחייך בפה ובלב.החיות של דודו הוא מיזם תעסוקתי- חברתי המבוסס על ציורי החיות של עידו (המכונה Dodo), צעיר על הספקטרום האוטיסטי המצייר חיות צבעוניות מלאות רגש ושמחת חיים. המיזם הוקם במטרה לייצר פתרון תעסוקה לעידו ולצעירים על הספקטרום האוטיסטי ולאפשר להם תעסוקה מותאמת כשגרת חיים מכבדת בחייהם הבוגרים. אנו מייצרים מגוון מתנות מעוצבות ,הנוגעות לרגש וללב, מלאות שמחת חיים הומור והשראה, לקטנים וגדולים, ליחידים וארגונים.

בקנייה מאתנו אתם מספקים לצעירים אלו גאווה, תעסוקה משמעותית, פרנסה מכבדת וחיבור לקהילה

78 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כששואלים אותנו מה הבידול שלכן? מה החוזקות של "גם וגם" ראשון ברשימה יהיה: אנחנו 3 נשים , יזמיות ! כל אחת מאיתנו מביאה לשותפות הזו את החלומות שלה, את ההשיגים וההצלחות שלה ויחד אנחנו כח גדול. בכל שנה ב8.