זרקור על - יזמות חברתית טכנולוגית - חברת Anima

איך מזהים פגיעות מיניות בילדים באמצעות ציור דמות עצמית?

חברת אנימה פיתחה כלי הערכה טכנולוגי לאנשי מקצוע, שמנתח את ציורי הילדים לאיתור או זיהוי פגיעה מינית


1 מכל 5 ילדים בישראל נפגע מינית. רק פחות מ-10% מאותם הנפגעים מדווחים על הפגיעה או משתפים אדם נוסף, הסתרה זו מגבירה את הסיכוי להסלמה של הפגיעה ולפגיעות חוזרות. פגיעה מינית בילדוּת מהווה טראומה המשפיעה על הגוף והנפש של הנפגעים ואף עלולה ליצור מחלות כרוניות.

כיום אך ורק כאשר יש חשד לפגיעה מינית מופעלים כלי ההערכה, ופעמים רבות זה קורה זמן רב לאחר תחילת ההתעללות. למוסדות ממשלתיים יש קושי באיתור הנפגעים בשל ההיקף הגדול של הבעיה אל מול יכולות תקציביות מצומצמות ולכן ישנה חשיבות רבה לפיתוח מערכת טכנולוגית אשר תסייע לאנשי המקצוע לאתר נפגעים בשלבים מוקדמים תוך מניעת הדרדרות במצבו של הנפגע/ת בשלב טיפול מאוחר.

חברת אנימה, בוגרת תוכנית ההאצה החברתית "הכוורת" בשת"פ עם מרכז אמילי סגול באוניברסיטת חיפה, פיתחו מערכת בינה מלאכותית אשר מטרתה לאבחן פגיעה מינית באמצעות ציור דמות עצמי של ילדים ובני נוער בגילאי 5-18. פיתוח המערכת מבוסס על מחקר מדעי שהצביע על אינדיקטורים בציור עצמי לזיהוי פגיעה מינית ומטרתה לסייע לגורמים הרלוונטיים להעריך ולזהות ילדים הנמצאים בסיכון בשלבים מוקדמים תוך שימוש בטכנולוגיה נגישה וקלה לשימוש.

הסיפור שמאחורי Anima

הכל התחיל בשנת 2017, כאשר מי שהיום מנכ"ל החברה, בן זנתי, בן 36 מראש העין, רצה להבין ולגלות את הידע

הרב שמסתתר בציורי ילדים. בהשכלתו, בן בוגר תעשייה וניהול במערכות מידע ולכן חשב על מציאת פיתרון טכנולוגי לאתגר זה. לאחר שחקר את תחום ציורי הילדים הוא זיהה את היכולת של מיפוי ציורי ילדים לענות על הצורך בזיהוי מוקדם ככל האפשר של פגיעות בילדים. ״כיום, למעט בדיקה רפואית או עדות מטעם הקורבן, אין כלי לאיתור או זיהוי פגיעה מינית״, הוא מסביר. ״הנתונים היום מראים כי אחד מכל חמישה ילדים בגילאי 11-17 נפגע מינית לפחות פעם אחת בחיים, ללא הבדל בין בנים לבנות״. על מנת לפתח את הידע המקצועי בתחום, אנימה יצרה שיתוף פעולה עם אוניברסיטת חיפה ולמיזם הצטרפה פרופ' רחל לב-ויזל, מומחית בטיפול בנפגעי תקיפה מינית ומכהנת כראש מרכז המחקר לטיפול באמצעות אומנות באוניברסיטת חיפה. פרופ' לב-ויזל פיתחה בעבר את השימוש בציור דמות אנוש וציור משפחה ככלי לאבחון והערכה של אלימות וכיום היא שותפה-מייסדת בחברה.


אז איך עושים את זה?

אנימה היא כלי הערכה מקוון המיועד לאנשי מקצוע: על המטפל לסרוק ציור עצמי של הילד ולהזין פרטים בסיסיים אודותיו כמו גיל ומין, לאחר מכן המערכת תשכלל תוצאה המתארת את אחוז הסבירות שאותו ילד/ה עברו פגיעה.

לשימוש במערכת אנימה יהיו השלכות הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו, והיא רלוונטית לנפגע, לאנשי המקצוע ולחברה כאחד: אנשי המקצוע ירוויחו גורם נוסף שיוכל לאשש את חוות הדעת שלהם כאשר מתעורר חשד שילד/ה חווים פגיעה מינית ואף בהמשך לשמש כראיה מסייעת להליך פלילי ומשפטי. מבחינה חברתית השימוש במערכת יביא לצמצום היקפי התופעה ולשינוי חברתי בכל הנודע לשיח הקיים סביבה ואילו הנפגעים שהם החשובים ביותר יזכו לאיתור מוקדם, הפסקת הפגיעה ומתן טיפול הולם, כך שאיכות חייהם בהמשך תפגע בצורה המינימלית האפשרית. "חשוב לי להדגיש שאין תחליף לאנשי המקצוע, המטרה שלנו היא ליצר כלי עזר חכם ומקצועי להורים ולאנשי הטיפול כיצד ניתן להבין טוב יותר את הילדים שאיתם הם עובדים, כדי שניתן יהיה לפנות לאיש מקצוע במידת הצורך ולספק לגורמים המקצועיים תמונה ברורה יותר על הילד בשלב מוקדם ככל שניתן. הכלי הזה יכול לסייע לאנשי המקצוע, בעיקר כשאוצר המילים של הילד מוגבל, כשהוא מהסס לבטא רגשות, כשהוא במצוקה או חווה טראומה, וכל מה שצריך לעשות זה רק לתת לו לצייר. התוצאות האחרונות של המחקר שעשינו מראות דיוק של 81% בזיהוי ילדים שעברו התעללות מינית ו- 73% בזיהוי ילדים שלא עברו התעללות מינית".מה הלאה? לאן ממשיכים מכאן?

"לאחרונה זכינו במענק מתכנית המחקר והחדשנות Horizon 2020 של האיחוד האירופי ובימים אלו התחלנו פיילוט להפעלת המערכת בשיתוף פעולה של משרד העבודה והרווחה ואוניברסיטת חיפה. במקביל אנו ממשיכים במחקר ומתמקדים בזיהוי מוקדם של ילדים שחווים התעללות מינית ושואפים להעלאת רמת הדיוק והניתוח בזיהוי ל- 90% ולתת ניתוח מעמיק יותר במטרה להנגיש את הכלי למוסדות, למטפלים ולאנשי שירותי הבריאות ולאפשר להם להבין טוב יותר את הילדים וכמובן להצליח לזהות את הילדים שנפגעו מוקדם ככל האפשר".


ולסיום, טיפ לדרך

"השאיפה שלי היא לראות את המערכת שבנינו מסייעת לאנשי המקצוע בארץ ובעולם באיתור מקרים של פגיעה מינית ובכך נצליח למנוע את הנפגע/ת הבא/ה. אני מאמין שאנחנו קרובים להגשים את המשימה שלנו לעולם טוב יותר עבור ילדינו!"

98 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

כששואלים אותנו מה הבידול שלכן? מה החוזקות של "גם וגם" ראשון ברשימה יהיה: אנחנו 3 נשים , יזמיות ! כל אחת מאיתנו מביאה לשותפות הזו את החלומות שלה, את ההשיגים וההצלחות שלה ויחד אנחנו כח גדול. בכל שנה ב8.